Ağrılı Otobüsçüler Kira Desteği Bekliyor

Ağrılı Otobüsçüler Kira Desteği Bekliyor


Kış ayları ile birlikte doluluk oranlarının günden güne düştüğünü belirten Ağrı Otobüs İşletmecileri ve Yazıhanecileri Derneği Başkanı Mahmur İrkey, Belediyelerin kiralar konusunda esnafa destek vermesi gerektiğini vurguladı.

Ağrı’da esnafın kiralarını ödemekte zorlandığına dikkat çeken Ağrı Otobüs İşletmecileri ve Yazıhanecileri Derneği Başkanı Mahmut İrkey, pandemi sürecinin başından bu yana İstanbul ve Ankara gibi kritik hatlara yapılan otobüs sayılarının ciddi ölçüde düştüğünü hatırlattı.

“Otobüsler yatıyor ama kiralar ödeniyor”

Esnafın yaşadığı zorlu sürece dikkat çeken İrkey, “Şimdi kış ayları geldi, okullar da kapalı olunca Mart ayındaki duruma geri döndük resmen, yani adı koyulmamış bir karantina dönemi yaşıyoruz, otobüslerimiz boş bir şekilde yatıyor park alanlarında. Esnafımız perişan hale geldi tabii. Yolcu yok, otobüsler yatıyor ama kiralar ödeniyor, vergi borçları birikiyor, SSK borçları artıyor, kredi taksitleri birikiyor. Karantina döneminde belediyelerimiz bir kira desteği sağlamıştı bize ama şu an kiraları ödemeye devam ediyoruz. Biz Ağrı esnafı olarak başta Ağrı Belediyesi olmak üzere Türkiye’deki bütün belediyelerden kiralarda bir müjde bekliyoruz. Aksi takdirde hepimiz iflas bayrağını çekeceğiz” dedi.

“Bürokrasi yolları tıkandı”

 Bu konuda Belediye yönetimi ile görüşmek için girişimleri olduğunu aktaran İrkey, “Pandemi koşullarından dolayı toplantı, çalıştay gibi faaliyetlerde bulunamıyoruz. Bunun için belediye yönetimi ile bire bir görüşmeler yapmaya çalışıyoruz ancak ne yazık ki bürokrasi koridorları, pandeminin de etkisiyle, iyice tıkanmış durumda. Kamu personellerinin çalışma saatleri de değişince bu süreç iyice zor bir hal aldı” diye konuştu.

“Korsanla mücadelede yol kat ettik”

Ağrı’nın sınır hattında olduğunu hatırlatan İrkey, korsan taşımacılık faaliyetlerinin bu bölgede gün geçtikçe arttığını vurguladı ve “Göçmen taşımacılığı da yapan korsan taşımacılar sebebiyle bölgemizde fiyat istikrarı da sağlanamıyor. İyice çıkmaza giren sektörümüz bir darbeyi de buradan alıyor. Valilik ve Belediye yönetimi ile gerçekleştirdiğimiz son toplantılarda bu taşımacılık faaliyetlerinin sektöre verdiği zararın yanı sıra ülkemizin güvenliğini de tehlikeye attığını dile getirmiş ve denetimlerin sıklaştırılmasını istemiştik. Yetkililer sağ olsun sesimizi duydular ve denetimler artırıldı” dedi.