Binali Yıldırım: “İstanbul'un  trafik sorununu çözeceğim”

Binali Yıldırım: “İstanbul'un trafik sorununu çözeceğim”


İstanbul'un ulaşım sorunlarını değerlendiren Ulaştırma Eski Bakanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, “İstanbul'da trafik sorununu çözerim, ama yüzde 100 çözülebilecek bir sorun değil” dedi.

Katıldığı bir televizyon programında ulaşım sistemini değerlendiren ve Türkiye’nin birçok bölgesinde uygulanan bölünmüş yol, internet, hızlı tren ve hava yolu projelerine değinen Yıldırım, “İstanbul’un, Anadolu şehirleriyle ve dünyayla bağlantısında hiçbir sorun yok. Sorun İstanbul’un içinde. Dünyanın en büyük havalimanından dünyanın 316 noktasına, İstanbul’dan ise 56 havalimanına uçuş var. Bölünmüş yollar da dahil bütün yurdu baştan başa donatmışız” dedi. 
 
“Sürekli akacak bir trafik”
İstanbul’daki trafik sorununun çözümüne dair değerlendirmelerde bulunan Yıldırım, “Bu da benim işim. Bunu çözerim ama İstanbulluların şunu bilmesini istiyorum; ‘Trafik sorununu yüzde 100 çözerim’ dersem bana inanmasınlar. Dünyanın hiçbir büyük şehrinde, 15-20 milyon nüfusu olan bir şehirde, ‘Trafik problemi hiç yok’ demek, ya gerçekleri görmemek ya da insanları yanıltmak demektir. Neyi vadedebilirim İstanbullulara? Akışın hiç kesintiye uğramadığı, katlanılabilir bir trafik. Yani sürücülerin, çok fazla dur-kalk yapmadan, çok fazla fren, debriyaj kullanmadan, motoru hararete sokmadan ve 60-70’le değil 20 kilometre hızla gidecekleri, bu sayede sürekli akacak olan bir trafik” diye konuştu.
 
Hedef altyapıyı güçlendirmek
Yıldırım, İstanbul’da en önemli sıkıntının toplu ulaşım altyapısının yetersizliği olduğunu söyleyerek, şu anda raylı sistemin ve metrobüs sisteminin yüzde 18’lik bir dilimde olduğunu, bu rakamı yüzde 48’e çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi. Binali Yıldırım, İstanbul’un herhangi bir yerinde 750 metre yarıçapında bir toplu taşıma durağına erişilmesini sağlayacaklarını da ifade etti.