61 Sektör, TOBB Ekonomi Şurası'nda Buluştu

61 Sektör, TOBB Ekonomi Şurası'nda Buluştu


Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Sektörel Ekonomi Şurası, 25 Şubat Pazartesi günü Ankara'da yapıldı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirilen şuraya, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Karayolu Düzenleme Genel Müdür Vekili Mahmut Gürses, TOFED adına Genel Başkan Yardımcısı Hasan Yüksel Kurnaz ve TOFED Genel Sekreter Yardımcısı Adnan Değirmenci ile TOBB Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım katıldı.
Şura’nın açılışında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu; sektör meclislerinin kendi alanlarında öne çıkan sorunları ve çözüm önerilerini biraraya getirdiğini belirterek, “Bu çalışmalar kamu-özel sektör işbirliğine çok önemli bir ivme kazandıracak” dedi. Son dönemde ekonomide istihdam maliyetlerini düşüren ve piyasayı hareketlendirecek çok önemli adımlar atıldığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, son 2-3 ayda kurda ve faizde olumlu gelişmeler yaşandığını hatırlattı. TOBB Başkanı, Bakanların icracı ve reformcu çalışma tarzlarının sonuç almada etkili olacağını anlattı.
 
Mustafa Yıldırım, talepleri aktardı
Karayolu yolcu taşımacılığı sektörü adına kürsüye çıkan TOBB Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, ulaşım sistemlerinin bütününü düzenleyen mevzuatlar arası çelişkileri giderecek “Toplu Ulaşım Yasası”nın çıkarılması gerektiğine dikkat çekerek, karayolu ulaşımının ana damarı olan otogarların yapım ve projelendirilmesinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılması gerektiğini de dile getirdi. Diğer yandan, ulaşım sistemlerinde altyapı ve işletmeyi entegre eden transfer terminallerinin yapılması ve akıllı sistemlerle yönetiminin sağlanmasının sektör için önemli olacağını ifade eden Yıldırım, köprü ve otoyol ücretlendirmelerinde adil bir denge sağlanması ve taşımacılara UKOME’lerde temsil hakkı verilmesi gerektiğini de ifade etti. Yıldırım ayrıca, sektör meclislerinin kendi alanlarıyla ilgili düzenlemelerde, Bakanlıklar bünyesinde sektör danışma kurullarının oluşturulması ve
Ulaştırma sektöründeki sorunların çözülmesi için “Ulaştırma Danışma Kurulu” kurulmasına dair de öneri yaptı.
 
İstihdam Seferberliği Başladı
İstihdam Seferberliği 2019 Tanıtım Toplantısı; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde yapıldı.​
 
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, istihdam seferberliği başlatılması konusuna Bakan Selçuk ve Bakan Albayrak ile bir araya gelip çalıştıklarını ifade ederek, iki bakanın olumlu yaklaşımlarıyla teşviklerin tasarlandığını söyledi. 
 
Kanun tasarısının torba kanuna eklendiğini ve hızla Meclis’ten geçerek Resmi Gazete’de yayımlandığını anımsatan Hisarcıklıoğlu, “ Türk iş dünyası için böyle bir hızlı hareket eden bakanlarımıza huzurunuzda teşekkür ediyorum. İşte burada sizlerle birlikte 2019 İstihdam Seferberliğini başlatıyoruz. Cumhurbaşkanımızın istihdam seferberliği çağrısına yönelik ilk adımı atıyor, kampanyayı başlatıyoruz. Sloganımız ‘Burası Türkiye Burada İş Var’. TOBB, sektör meclislerimiz ve odalar-borsalar olarak bu kampanyayı 81 ilde ve 160 ilçede en yaygın şekilde tanıtacak ve en geniş katılımın sağlanması için çalışacağız. Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum, Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam kampanyasına katılın, bu tarihi desteklerden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak hem işinizi geliştirin hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye geleceğine yatırım yaparak kazanan siz olun” dedi. 
 
Hisarcıklıoğlu, “Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik. Kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz” diye konuştu.