METRO, KADINLARIN EMEĞİYLE GÜÇLÜ

METRO, KADINLARIN EMEĞİYLE GÜÇLÜ


Metro Turizm'in 8 Mart Kadınlar Günü Etkinliği İzmir'de Cumhur İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekçi'nin katılımıyla gerçekleşti.

Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Metro Turizm’in düzenlediği etkinlik, İzmir Swiss Otel’de, Metro Turizm Yöneticilerinin ev sahipliğinde yapıldı. Etkinlik alanına girişte katılımcılara karanfil hediye edilirken, Metro Turizm’in ve Kurucu Onursal Başkanı Galip Öztürk’ün geçmişten günümüze uzanan faaliyetlerinin anlatıldığı belgeseller ile Nihat Zeybekçi’nin hayatını konu alan bir tanıtım videosu izlendi. AVTER Yönetim Kurulu Başkanı Ayten Öztürk, Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Öztürk Gümüşsu, Türkiye Karayolu Yolcu Taşımacıları Platformu Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, TOFED Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özcan, EBOD Başkanı Serdar Gerilakan ile Metro Turizm Yöneticileri ve çok sayıda sektör mensubu etkinlikte hazır bulundu.
 
“Kadınlarla daha güzel geleceğe”
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Öztürk Gümüşsu, 8 Mart’ı, kadınların yılda sadece bir kez hatırlandığı bir gün değil, sorunların çözüme ulaşana kadar tartışılması için bir fırsat ve imkan olarak gördüklerine dikkat çekerek, şunları aktardı: “Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır düşüncesiyle değil, her başarılı erkeğin yanında bir başarılı kadın vardır anlayışıyla ilerlemek istiyoruz. İnanıyor ve biliyoruz ki; kadınlarımızın hayata daha fazla katılmaları, kadın zarafeti ile şekillenen bir sosyal hayata, daha güzel bir geleceğe ulaşmamızın yegane koşuludur. 
 
Galip Öztürk’e teşekkür
Konuşmasına, Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başlayan Cumhur İttifakı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekçi, Metro Holding Kurucu Onursal Başkanı Galip Öztürk’e de organizasyon adına teşekkürlerini iletti. Misafirlerin çoğunluğunun karayolu yolcu taşıma sektöründen oluştuğuna dikkat çeken Zeybekçi, “12-13 yaşında yatılı okulda okumak için ailesinden ve memleketinden ayrılan ve her şubat tatilinde dönerken kalbindeki o heyecanı çok iyi bilen birisi olarak, o yolculukların muhteşem olduğunu söyleyebilirim. Ama dönmek için de gitmek lazım, umutlara açılmak lazım. Rabbim inşallah hepinize, sevdiklerine güzelliklerle, mutluluk ve başarılarla dönmeyi nasip etsin. Tıpkı İzmir’in 31 Mart’ı beklediği gibi” dedi.
 
İzmir’in dünyanın en güzel şehirlerinden biri olduğunun altını çizen Zeybekçi, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün muasır medeniyet yolunda, o şehirler yarışında önde olmayı hak eden bir şehir” diye konuştu. “Bizim işimiz ulaşım, bizim işimiz turizm” diyen Zeybekçi şunları aktardı: “2019 yılında Antalya’ya 19 milyon turist geldi. Yani size aş geldi, size iş geldi. 1 milyon 40 bin turist de İzmir’e geldi. 19 kat fark var. Yani Antalya ekonomisine 100 milyar lira girdi, İzmir’e 500-600 milyar geldi. 100 milyar liranın bu şehrin ekonomisine girdiğini düşünün. Aşın ekmeğin çoğaldığını, istihdamın arttığını düşünün. Yine başka bir matematik koyalım ortaya; İzmir’in işsizlik ortalaması Türkiye ortalamasının çok çok üstünde. Her 4 gencimizden bir tanesi işsiz. Sebebi de yeni turizm alanları açamamak, yeni organize sanayi bölgeleri kuramamak. “
 
“En önemli problem ulaşım”
Vatandaşlarla bir araya geldiği zamanlarda sesini en çok duyurmak isteyenlerin minibüsçüler ve otobüsçüler olduğunu söyleyen Zeybekçi, “Camı açıp gel artık kurtar bizi diye bağırıyorlar. Sanayiden çıkamıyoruz diyorlar. İzmir’in en önemli problemi ulaşım. On binlerce insanımıza sorduk, en büyük sorun nedir diye, ilk olarak ulaşım altyapısı dediler” İfadelerini kullandı. 
Mevcut ulaşım altyapı çalışmalarına da değinen Zeybekçi, “Çanakkale Boğazı’nın üzerine bir köprü yapıyoruz. Doğu Avrupa’yı Batı Avrupa’yı, Balkanları, Trakya üzerinden İzmir’e bağlayacak. İstanbul Körfez’i ve Güney Marmara’yı İzmir’e bağlayacak olan otoyol, ki sizler için son derece önemli, bu sene bitiyor. 2-5 – 3 saat aralığında Marmara İzmir ile buluşuyor. Antalya İzmir otoyolunun ihalesi yapıldı. Yani 40 milyon turistin Antalya’dan İzmir’e 2,5 saatte gelmesi için” diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından Nihat Zeybekçi’ye teşekkürlerini ileten Metro Turizm Yöneticileri, kadınların gücüyle büyümeye devam edeceklerinin bir kez daha altını çizdi.