SEKTÖR, 50'NCİ İFTAR SOFRASINDAN SESLENDİ:  “OTOGAR HİZMETE DEVAM ETSİN”

SEKTÖR, 50'NCİ İFTAR SOFRASINDAN SESLENDİ: “OTOGAR HİZMETE DEVAM ETSİN”


Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) 50'nci Geleneksel İftarı, sektör mensuplarının ve Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinin yoğun katılımı ile gerçekleşti. MAPAR, TEMSA, OTOKAR, ISUZU, ZF, BRİDGESTONE, OBİLET ve SHELL sponsorluğunda düzenlenen gecede kürsüye çıkan TOFED Genel Başkanı Av. Birol Özcan, İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı'nın yerinde kalması ve işletme süresinin uzatılması taleplerini hatırlattı.

15 Mayıs Çarşamba günü İstanbul Polat Renaissance Hotel’de gerçekleşen organizasyona; Eski Adalet ve İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Elazığ Milletvekili Tolga Ağar, İstanbul Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, Elazığ Ticaret Odası Başkanı Asilhan Arslan, UATOD Eski Başkanı ve Sektör Duayeni Mehmet Turgut Özcan, Metro Holding CEO’su Fatih Öztürk, Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin Kayhan, Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Polat, TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Mahmut Gürses, Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürü Cem Murat Yıldırım, Ulaştırma Bölge Müdürü Rüşdü Akdulun ve çok sayıda sektör mensubu ile sivil toplum kuruluşu katıldı.
 
Birol Özcan: “Maliyet artışları çok zorluyor”
Sektör mensuplarını selamlayarak konuşmasına başlayan TOFED Genel Başkanı Birol Özcan, bir kez daha aynı sofrada buluşabilmenin sevincini yaşadığını söyledi. Özcan, “Ülkemiz zor bir süreçten geçmektedir.  Bu koşullar altında sektörümüzün de iyi bir süreçten geçtiğini söylemek maalesef ki mümkün değildir. Mazot fiyatları fahiş oranda artmıştır, yükselen döviz kuru neticesinde döviz cinsinden aldığımız otobüs fiyatları da zamlanmıştır. Bu koşullar altında sektör mensuplarımızın ekonomik durumu zorlaştığından yatırım yapamamaktadır. Tüm bu zor şartlar altında sektör olarak en iyi hizmeti ve kaliteyi yolcularımıza sunmaktan yine de gurur duyuyoruz” dedi.  
 
“Öncelikli talebimiz otogarın yerinde kalmasıdır”
TOFED olarak Türkiye genelinde 80 il ve ilçede örgütlü bulunan üye derneklerle birlikte sektörün hak ve menfaatlerini korumak için dün olduğu gibi bu günde canla başla çalıştıklarını vurgulayan Özcan, sektörün gündeminde bulunan sorunlara dair de değerlendirmelerde bulundu. Sektör mensupları olarak çözüm bekledikleri en acil sorunun, İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarının yerinde kalması ve UATOD tarafından işletilmesi konusu olduğunun altını çizen Özcan, “Biz tüm sektör mensupları olarak 15 Temmuz Demokrasi otogarının yerinde kalmasının doğru olacağı kanaatindeyiz. 120 milyon dolara mal ettiğimiz, raylı sistemlerin ortasında merkezi konumda bulunan ve yolcuların yüzde 60’ının metroyu kullanarak geldiği otogarımızı, metro ağının bulunmadığı merkezden uzak bir yere taşımak doğru değildir.  Zira yabancı ülkelerde otogar ve havalimanları merkezi yerdedir. Merkezi yerde olmanın önemi ise halkın ulaşım imkânın rahat ve kolay sağlanmasıdır. 15 Temmuz Demokrasi Otogarı; havayolu, denizyolu ve demiryolu taşıma sistemleri ile entegre edilmiş olduğu gibi İstanbul’daki bütün köprü yolları ile de bağlantılı vaziyettedir. Bu nedenle otogarın taşınma fikri doğru değildir” diye konuştu.
 
“FSM Köprüsü otobüsçüye açılsın”
Bir diğer önemli sorunun ise Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçişlerinin zorunlu tutulması olduğunu hatırlatan Özcan, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bu nedenle otobüslerin Asya ve Avrupa yakası geçişlerinde kat ettiği mesafe 130 km. artmış olup buna bağlı olarak da sefer süreleri bir saat uzamıştır. Ayrıca, köprü ve yol kullanım ücretleri dolar bazında fiyatlandırıldığından, fahiş ücret artışları gerçekleşmiştir. Köprü geçiş ve akaryakıt maliyetleri artan sektör mensuplarımızın, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kullanmasının serbest bırakılması büyük önem arz etmektedir.  Temennimiz odur ki önümüzdeki seçimlerden sonra otobüslerin Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçişlerine izin verilmesidir. Bu sayede Düzce, Sakarya, Kocaeli, Yalova ve Bursa gibi illerden önemli ölçüde kaybettiğimiz yolcular geri kazanılacaktır.”
 
Mahmut Gürses: “U-ETDS ile yolcu sayısı belli”
Sözlerine, sektör mensupları ile bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başlayan Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Mahmut Gürses ise, “TOFED, geleneksel iftarlarının 50’ncisini gerçekleştiriyor bugün, ben de 5-6 tanesine iştirak ettim ve dost sofrasında mübarek Ramazan ayına yakışır güzellikte günler geçirdik. Ramazan bereketi ile gelir derler, sezon da açılıyor bütün sektör mensuplarına bol kazançlar diliyorum” dedi.
 
4 ayda 18 milyon yolcu taşındı
Sektör mensuplarının U-ETDS’nin uygulanmasına verdikleri destekten memnun olduklarını belirten Gürses, “Burada bir iki hususu paylaşmak istiyorum, öncelikle el birliği ile yürürlüğe koyduğumuz U-ETDS’ye verdiğiniz destekleriniz için teşekkürlerimi sunuyorum. Elimize geçen verilerde 2019 yılının ilk 4 ayında sizlerin taşıdığı 18 milyon 600 bin yolcu var. Artık yolcu sayılarını net olarak belirleyebiliyoruz, bugüne kadar hep havayolu firmalarının yolcu sayıları verilirdi, artık otobüsçünün sayısı da belli. Bayram üzeri artacak olan yolcu trafiğini karşılamak için yaptığımız hazırlıklar da tamam, inşallah bayram yoğunluğunu da kazasız belasız atlatacağız” diye konuştu.
 
Doluluk oranları yüze 30’larda
 Son günlerde bazı firmaların veri girişini kestiğini aktaran Gürses, yaptırım uygulanmasına gerek kalmadan bu sorunun çözülmesi gerektiğini vurguladı ve sözlerini şöyle sonlandırdı: “Ama son 20 günde veri gönderen firmalarımızdan 44 tanesi veri girişini kesti, malum Haziran ayının sonunda yaptırımlar başlayacak. İnşallah yaptırım uygulamamıza gerek kalmadan bu sorunu çözeriz ve bütün sektörün verilerini şeffaf bir şekilde görebiliriz. Veriler elimizde olduktan sonra bu sektörün gücü daha net ortaya çıkar ve istediğiniz yaptırımlar neyse o kararları daha kolay alabiliriz. Şu an bu sektörde doluluk oranı yüzde 60, ama kayıtlı taşıtların ancak yüzde 50’si kullanılıyor. Bu ne demek biliyor musunuz? Yüzde 30 doluluk oranıyla çalışıyorsunuz demek. Ben tekrar Ramazan ayınızı ve Bayramınızı tebrik ediyor hepinize saygılar sunuyorum.” 
 
Cem Murat Yıldırım: “Tekeriniz taşa değmesin”
Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Genel Müdürü Murat Cem Yıldırım ise, iftar organizasyonunda emeği geçenlere teşekkürlerini ileterek otobüsçüleri selamladı:” Benim sizler için dileğim şudur; tekeriniz taşa değmesin, koltuklarınız dolu olsun. Ayrıca 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile Ramazan Bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum.”
Konuşmaların ardından, organizasyona verdikleri destekten ötürü firma yöneticileri ve sponsorlara plaketleri takdim edildi.