Taşıma Yönetmeliğine Tartışmalı Düzenleme

Taşıma Yönetmeliğine Tartışmalı Düzenleme


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolu Taşıma Yönetmeliği'nde, dikkat çeken değişiklikler yaptı. Değişiklikleri içeren yönetmelik 15 Kasım günü Resmi Gazete'de yayımlandı. Karayolu yolcu taşımacıları, görüşleri alınmadan yapılan değişikliklere tepkili.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde yaptığı değişikliklerle birlikte;

 

 A1 ve A2 belgeli otomobillerle de tarifeli, düzenli taşımacılık yapılabilecek.

 

Daha önce A1 yetki belgesini iptal etmiş veya henüz tarifesiz olarak faaliyet gösteren firmalar, 31 Aralık tarihine kadar başvuruda bulunmaları halinde yeni A1 yetki belgesi almaya hak kazanabilecek. 

 

B ve D türü yetki belgelerine en fazla 10 adetle sınırlı olmak üzere otomobil cinsi taşıtların ilavesine imkan sağlandı.

 

D1, D2 ve D3 yetki belgelerinde asgari kapasiteyi sağlayacak taşıtların 10 yaşından küçük olması şartı 12'ye yükseltildi.  

 

Daha önce D2 belgesi ile servis taşımacılığı yapan yetki belgesi sahipleri ise 31 Aralık tarihine kadar başvurularını gerçekleştirerek yeni yönetmeliğe uygun faaliyet sürdürmek zorunda.

 

U-ETDS bildirimlerine yönelik yapılan değişikliklerle, sefer bilgilerini sisteme girmeyen belge sahiplerine, her sefer için verilen 10 uyarma cezası 15’e çıkarıldı. Bilgi girilen seferlerdeki eksik veya yanlış bilgiler içinse her eksiklik için 1 uyarma cezası verilecek. Takograf zorunluluğuna uymayan araçlar da, tespit edildikten sonra 30 gün içinde takograf taktırmazsa yetki belgesi otomatik olarak iptal edilecek.

 

 

Şehir içinde servis taşımacılığı yapan tahditli plakalarla, turizm taşımacılığı yapılamayacak.

 

Yayımlanan değişiklikleri değerlendiren karayolu yolcu taşımacıları, sektöre danışılmadan alınan kararlara tepki gösterdi.

 

TOFED: “KDGM Genel Müdürlü Mahmut Gürses ile geçtiğimiz günlerde yaptığımız görüşmede, Aralık ayında sektör temsilcilerinin ve Bakanlık yetkililerin katılımı ile bir toplantı yapma kararı almış ve yönetmelik değişikliğinin de bu toplantıda görüşülerek uygulamaya geçirilmesinin doğru olacağını dile getirmiştik. Ancak toplantıdan önce, sektör mensuplarına danışılmadan karar alınması yanlış bir adım olmuştur. Bizler çalıştay talebimizi ısrarla yineliyor ve sektörün görüşlerine önem verilmesini talep ediyoruz.”

 

TURODER:  “Uygulamayla birlikte taksi ve limuzinle yapılan lüks taşımanın önü açıldı. Bu taşımalarda daha önce serbest, bağımsız bir yerden kalkış yapılması gerekiyordu, şimdi onu da kaldırdılar. Ayrıca seyahat acentelerinin kendi araçlarıyla tur ve transfer yapabilmelerinin de önü kapatıldı.”