Hak Sahipleri Platformu, Birlikte Yürümeye Kararlı

Hak Sahipleri Platformu, Birlikte Yürümeye Kararlı


Büyük İstanbul Otogarı'nın yapımını üstlenen 168 hak sahibinin oluşturduğu Hak Sahipleri Platformu her Cuma gerçekleştirdiği rutin toplantılarına devam ediyor.

29 Kasım Cuma günü, TOFED Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya; TOFED Genel Başkanı Av. Birol Özcan, Genel Sekreter Mevlüt İlgin, TOBB Karayolu Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım ve birçok tapu tahsis belgesi sahibi katılım gösterdi. Belediye yönetimi ile gerçekleştirilen toplantılara dair bilgilerin verildiği toplantıda hak sahipleri birlikte yürüme kararını pekiştirdi.

Av. Birol Özcan: “Verilen sözlerin takipçisi olacağız”

Belediye ile yapılan görüşmelere dair bilgiler verilen toplantıda konuşan TOFED Genel Başkanı Av. Birol Özcan, belediye yönetiminin süreci derinlemesine incelediğini belirtti ve “Belediye otogara dair yanlış duyumlar almış ve buralarda çok yüksek kira miktarları bulunduğunu düşünüyor. Biz gerçekleştirdiğimiz görüşmelerle kendilerine otogarda böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirttik. Belediye yönetimi de bizi makul bir şekilde dinledi ve taleplerimizi makul karşıladı. İBB Başkanı Sayın İmamoğlu, gerekli tenkitler yapıldıktan sonra bize dönüş yapacağını ve bizim fikrimizi almadan hareket etmeyeceğini söylemişti. Biz bu sözün takipçisi olacağız” dedi.

Mustafa Yıldırım: “Kiralar makul seviyede olmalı”

Hak sahiplerinin birlikte hareket ettiği takdirde her türlü sorunu aşabileceğini belirten TOBB Karayolu Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım ise, “Ben bu işin çözüldüğüne eminim artık. Belediye yönetiminde görüştüğümüz birçok isim bizi daha makul buluyor. Biz kendilerine birçok seçenek sunduk ve en çok vurguladığımız nokta ise kiraların makul seviyelerde tutulmasıydı. Eğer belediye kiraları makul tutarsa hak sahipleri de alt kiracılara bunu yansıtır” diye konuştu.

Mevlüt İlgin: “Belediye hak sahiplerini muhatap almalıdır”

Belediyenin kiracı olarak hak sahiplerini muhatap alması gerektiğini vurgulayan TOFED Genel Sekreteri Mevlüt İlgin, “Bu platform TOFED’in de diğer sivil toplum kuruluşlarının da itici gücü oldu. Bu gücü arkasına alan Sivil Toplum Örgütlerimizle birlikte belediye yönetimine bütün talepleri ilettik. Belediye zaten otoparktan para alıyor, otobüs çıkışlarından da para alıyor bu nedenle yazıhane kiralarını makul seviyelerde tutmalıdır. Ayrıca, belediye alt kiracılarla muhatap olmamalıdır, belediyenin bu otogarı işletirken muhatap alacağı isimler otogarın yapımını üstlenmiş ve 25 yıldır burada bulunan hak sahipleridir” dedi.

Erdem Yücel: “Hep birlikte sorunları aşacağız”

Platform sözcüsü Erdem Yücel ise, hak sahipleri tarafından imzalanan dilekçelerin İBB Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı’ya iletildiğini belirtti ve sözlerini şöyle sonlandırdı: “Biz 168 hak sahibinin ortak bir kararla imzaladığı dilekçeleri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Murat Yazıcı’ya ilettik. Kendisi gayet aklıselim bir iradeye sahip, bu dilekçeleri inceledi. Ben kendisinin bize olumlu dönüşler yapacağına inanıyorum. Hep birlikte bu kafa karışıklığını giderecek ve sorunların üstesinden geleceğiz.”