TÜRSAB'ın 2020 Hedefleri

TÜRSAB'ın 2020 Hedefleri


TÜRSAB 24'üncü Olağan Genel Kurulu'nda yapılan seçimle bir kez daha TÜRSAB Başkanı seçilen Fiuz Bağlıkaya, 13'üncü Travel Turkey İzmir Fuarı'nda TÜRSAB'ın 2020 stratejisi ile ilgili bilgiler verdi.

TÜRSAB 24’üncü Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, önlerindeki üç senenin çok daha sıkı bir dönemi işaret ettiğini belirterek yönetim olarak rehavete kapılmayacaklarını ve yasa, TÜRSAB Rota, yol güzergâh belgesi, Turquality, rehber sorunu ve tüketici mahkemeleriyle ilgili birçok önemli gündem maddelerinin olduğunu vurguladı.

Özellikle TÜRSAB Rota, İstanbul’daki ulaşım sorunu ve 3618 sayılı yasanın öncelikli olarak çözülecek sorunlar olduğunu aktaran Bağlıkaya, 13. Travel Turkey İzmir Fuarı’nda verdiği röportajda bu konularla ilgili gerekli çalışmalara başladıklarını belirtti.

Yol güzergah belgesi için görüşmeler başladı

TÜRSAB Tota’nın kullanımını yaygınlaştıracaklarını aktaran Bağlıkaya, “Yasanın çıkmasıyla ilgili çalışmalarımız, uğraşlarımız devam edecek. TÜRSAB Rota’nın daha yaygın kullanımı, eğitimlerin devamı ve altyapısında varsa aksaklıkların düzeltilmesi, Rotanın tüm Türkiye’de kullanılması için çalışacağız. Biliyorsunuz ki İstanbul’da karayolları yol güzergah belgesiyle ilgili sıkıntılarımız devam ediyor. Belediye Başkanımızın verdiği söz doğrultusunda görüşmelerimize başladık. Bu konuyla ilgili de netice almaya çalışacağız. Ticaret Bakanlığı ile ilgili Turquality konusunda birtakım işlerimiz var. UKOME’lere seyahat acentelerinin kabulüyle ilgili Belediyeler Yasası’nda değişiklik için çalışmalarımız var. Tüketici Haklarıyla ilgili mahkemelerde TÜRSAB ve seyahat acenteleri temsil edilmiyor, bunlarla ilgili girişimlerimiz olacak. Yani mesleğimizi yapan arkadaşlarımızın önündeki engelleri yavaş yavaş temizlemek için geçen dönem başladığımız bu dönemde de artık bitirmeyi hedeflediğimiz konular var” dedi.

“Tüm paydaşlarımızla daha sıkı bir şekilde çalışacağız”

Yönetimde yapılan değişikliklere de değinen Bağlıkaya, “Önümüzde üç sene bulunuyor. Artık öncelik sırasına göre tüm paydaşlarla birlikte daha sıkı bir dönemde çalışmak için hareket edeceğiz. Yönetimde de ciddi değişiklikler yaptık. Ama buradan ayrılan hiçbir arkadaşımız gönül kırgınlığıyla ayrılmadı. Birlikte çalışacağız. Biz bir ‘hareketiz’. Yola bir ‘değişim hareketi’ platformu olarak çıktık. Yarın ben olmadığımda bir başka arkadaşım aynı şekilde devam edecek. Bizde onların yanında olacağız. Sonuç olarak mesleğimizle ilgili iyi şeyler yapmaya çalışıyoruz. Hedefimiz, amacımız bu” diye konuştu.

“İzmir Fuarı’nı Ege Fuarı haline getirmeliyiz”

Türkiye’nin turizm potansiyelinin yükseltilmesi gerektiğini de vurgulayan Bağlıkaya sözlerini şöyle sonlandırdı: “Travel Turkey İzmir Fuarı’nın bir bölge fuarı olma konusunda çalışmalar yapmamız lazım. Aslında sadece İzmir değil Yunanistan’ın da dahil olduğu Ege’nin bir fuar olması gerekiyor. Böyle bir karar verilmiş değil, bu düşüncemizi ortağımız İZFAŞ ile henüz paylaşmadık. Bu düşüncemizi paylaşıp sonuçlandırmak istiyoruz. Bu fuarı Ege Fuarı haline getirirsek bölgede çok önemli bir fuar olacak. Ayrıca tarihiyle de ilgili bir değişiklik önergesi önerisini getirebiliriz. Yeni senenin içinde olan bir tarih yakalayabilirsek çok daha güzel olacağını düşünüyoruz. Fuar içeriğini geliştirme çalışmalarımızda devam ediyor.”