Mersin Otogarı Davasında Yargıtay'dan Emsal Karar

Mersin Otogarı Davasında Yargıtay'dan Emsal Karar


Mersin Otogarı'nda çıkış ücretlerini protesto etmek için otogarı kullanmayan firmalara kesilen cezalarla ilgili Yargıtay emsal karar verdi. Elazığ Murat Turizm'in açtığı dava, Mersin Belediyesi'nin aleyhine sonuçlandı ve cezanın ödenmemesine hükmedildi.

Karayolu yolcu taşımacılığı yapan sektör mensupları, 2016 yılında Mersin Otogarı’nda kiraları ve çıkış ücretlerini protesto etmek için otogarı kullanmama kararı almışlardı. Belediye yönetimi de bu kararın ardından otobüs firmalarına çok yüksek cezalar kesmişti. 67 bin 752 TL ceza ile karşılaşan Elazığ Murat Turizm Sahibi Yüksel Yüce, cezaya itiraz etti ancak ilk iki mahkemede sorun çözüme kavuşmayınca davayı Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay, Aralık ayında Yüce’nin talebini kabul etti ve 67 bin 752 TL’lik cezanın ödenmemesine, ödenen tutarın da iade edilmesine karar verdi. Otogardaki diğer esnaflar için de emsal teşkil edecek olan bu karar, Mersin Otogarı’nda sevinçle karşılandı.

Yüksel Yüce: “Adalet yerini buldu”

Kararın ardından açıklama yapan Elazığ Murat Turizm Sahibi Yüksel Yüce, “Adalet sonunda yerini buldu diyebiliriz. Zaten kesilmemesi gereken bir cezaydı, biz hiç kimseye zarar vermeden en demokratik hakkımızı kullandık. Uzun uğraşlarımız sonucu Türk yargısı, hakkımızı teslim etti. Bu kararın diğer bütün esnaf arkadaşlarımız için de emsal teşkil etmesini umuyorum. Sektörümüze bir faydamız olduysa ne mutlu bize” dedi.