İstanbul Otogarı'nda Kira Görüşmeleri Sürüyor

İstanbul Otogarı'nda Kira Görüşmeleri Sürüyor


Boğaziçi Yönetim A.Ş. İstanbul Otogarı'nda yaptığı bilgilendirme ile yazıhaneler için kiralama talebi müracaatlarında son tarihin 14 Şubat Cuma saat 17.00 olduğunu duyurdu. Hak Sahipleri Platformu, belediye ile görüşmelerde kat edilen mesafelerin sevindirici olduğunu ancak yazıhanecilerin istedikleri rakamda uzlaşılıncaya kadar görüşmelerinin devam edeceğini aktardı.

Hak Sahipleri Platformunun haftalık olağan toplantısı 7 Şubat Cuma günü TOFED Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Birol Özcan: “Huzur içinde çözülmesini istiyoruz”

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren TOFED Genel Başkanı Av. Birol Özcan, belediye ile yaptıkları görüşmeleri aktararak, platformun öncelikli hedefinin Büyük İstanbul Otogarında esnafın ve vatandaşların huzur içinde yaşamasını sağlamak olduğunu belirtti. Belediye ile yapılan görüşmelerde Aksaray Otogarı’nın da Büyük İstanbul Otogarına taşınacağının sözünü aldıklarını aktaran Özcan, “Belediye Başkanımız bize Aksaray’daki terminallerin artık Büyük İstanbul Otogarı’nda hizmet vereceğinin sözünü verdi. Üçüncü köprü zorunluluğunun kaldırılması için de çalışmaların yapıldığını biliyoruz, yani demem o ki belediye ile yapacak daha çok işimiz var. Belediyeyle iş birliğimiz sürecek. Bu nedenle de Büyük İstanbul Otogarı’ndaki bu kira bilmecesinin barış ve huzur içinde çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Otogar esnafının alacağı her türlü karara saygı duyacağız ve sektör mensuplarımızdan aldığımız güçle bu kararları uygulayacağız” dedi.

Mustafa Yıldırım: “Aşılmayacak bir fark değil”

Belediyenin şartları ile platformun taleplerinin arasında küçük rakamlar kaldığını vurgulayan TOBB Sektör Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, “Belediye tesis işletme işini özel sektörden daha pahalıya yapıyor. Biz zaten bu nedenle zamanında ‘gelin otogarın işletmesini bize verin size 3 yıllık parayı peşin verelim’ demiştik ama olmadı. Şimdi de birlikte otogarda yaşamayı öğreniyoruz. Belediyemiz otogarda önemli düzenlemeler yaptı ve iyi çalışmaları var. Biz bu çalışmaları destekliyoruz bizim bütün çabamız ve talebimiz de budur. Hem sektör mensuplarımız ve belediyemiz para kazansın hem de yolcularımız burayı gönül rahatlığıyla kullansın. Bunun için de belediye ile iş birliğine razı olduğumuzu her platformda dile getirdik. Kiralar konusunda da görüşmelerimiz devam ediyor, iki tarafın da telaffuz ettiği rakamların arasında az bir fark kaldı. Bu fark aşılmayacak bir fark değil, ben bu farkı aşıp huzur içinde çalışmak istiyoruz” diye konuştu.

Erdem Yücel: “Dik durursak taleplerimizi kabul ettirebiliriz”

Belediyenin Büyük İstanbul Otogarı’nda bulunmasından ve belediyenin kiracısı olmakla ilgili bir sorunlarının olmadığını belirten Platform Sözcüsü Erdem Yücel, “Biz bu sürecin başından beri aynı şeyleri söylüyoruz. Biz burada siyasi bir taraf veya aktör olmak istemiyoruz. Biz esnafız, herkes evine götüreceği ekmeğinin peşindedir. Bu otogarı bina olarak var eden biziz ve buranın bir yaşam alanına dönüşmesinin sebebi de biziz. Yıllardır burada huzurumuzu bozmadan kiracılarımızla birlikte ekmek yiyoruz ve bu durumun bu şekilde devam etmesini de istiyoruz. Platform olarak tek derdimiz esnafımızın cebinden daha az para çıkmasıdır çünkü biz masraflarımızın farkındayız. Biz bu birlikteliği dağıtmayalım, birlikte olur ve dik durursak telaffuz ettiğimiz rakamları kabul ettirebiliriz” dedi.

“İmamoğlu’ndan liderlik bekliyoruz”

Büyükşehir Belediyesi Ekrem İmamoğlu’ndan liderlik beklediklerini de dile getiren Yücel sözlerini şöyle sonlandırdı: “Biz Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’ndan aramızdaki bürokrasiyi aşıp bize liderlik yapmasını istiyoruz. Kendisinin sağduyulu davrandığını biliyoruz ve ‘Kimsenin hakkını yemem, kendi hakkımı da yedirmem’ sözünü de hatırlatarak bizim de haklarımızı korumasını istiyoruz.”