Manisa'da Ücretsiz Biniş Kartlarına Sınırlama Getirildi

Manisa'da Ücretsiz Biniş Kartlarına Sınırlama Getirildi


Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı, UKOME toplantısı ile şehirdeki toplu taşımacılık faaliyetlerinde önemli değişikliklere imza attı.

UKOME’nin yeni kararına göre 65 yaş üstü ücretsiz geçiş kartlarına günde 2 biniş yapma sınırlaması getirildi ve ilçeler arası yolcu taşımacılığında koltuk sigortası zorunlu kılındı.


Manisa Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı, 10 Şubat Pazartesi günü itibariyle yürürlüğe girecek olan UKOME kararları ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Ücretsiz binişlere sınırlama getirildiğinin de belirtildiği açıklamada, " İl-ilçe merkezleri ile mahalleden ilçeye yapılan toplu taşımalarda şehit yakını ve gazilerimiz ile bedensel engelli vatandaşlarımız dışındaki ücretsiz ulaşım hakkı olan vatandaşlarımızın bu haklarını suistimal ederek gün içerisinde keyfi ve sınırsız olarak toplu taşıma araçlarını kullanmaları sebebiyle özellikle öğrenci taşıması yapılan hatlarda yoğunluğa ve öğrencilerin okuluna çalışanların işlerine ulaşmalarında zorluklar yaşandığı tespit edildiğinden UKOME'nin yukarıda belirtilen kararı ile toplu taşıma araçlarından hat, gün ve saat sınırlaması olmaksızın günlük 2 biniş olarak ücretsiz faydalanmaları kararı verilmiştir" ifadelerine yer verildi.

 

En az 100 bin TL’lik zorunlu koltuk sigortası
UKOME’nin kararına göre ilçeler arası toplu taşımada en az 100 bin TL teminatlı koltuk sigortası zorunlu kılındı ve ayakta yolcu taşımacılığı yapmak yasaklandı. Ayrıca 65 yaş üstü ücretsiz biniş kartı kullanan vatandaşların ilçeler arası toplu taşıma araçlarını kullanması da yasaklandı. UKOME’den yapılan açıklama şöyle sonlandırıldı: "Bu çerçevede; Büyükşehir Belediye Başkanlığımız denetiminde ilçeler arası yolcu taşımacılığı yapan özel toplu taşıma otobüslerinin daha güvenli taşıma yapmaları, seyahat eden yolcularının ise maruz kalabilecekleri olası her türlü kazalara karşı korunması amacıyla her araç için en az 100 bin TL teminatlı koltuk sigortası yaptırılarak ayakta yolcu taşıma yapmaları UKOME'nin 19.12.2019 tarih ve 2019/83 sayılı kararı ile kaldırılmıştır. UKOME'nin bu kararı ile ilçeler arasında yapılan taşıma ücretsiz ve indirimli seyahat kartları yönetmeliğinin kapsamı dışına çıktığından şehit yakını ve gaziler, bedensel engelli vatandaşlarımız ile milli sporcular dışındaki sağlık sebebiyle ücretsiz seyahat hakkı alanlar ile 65 yaş üzeri vatandaşlarımız ilçeler arası yolcu taşımacılığında ücretsiz ve indirimli seyahat kartları yönetmeliğindeki ücretsiz taşıma hakkından faydalanamayacaktır."