“3 Bin Otobüs Esnafı Zor Durumda”

“3 Bin Otobüs Esnafı Zor Durumda”


İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanvekili Engin Türkmen, toplu taşıma ücretlerine yapılan yüzde 35'lik zam ile ilgili açıklamalarda bulundu ve 3 bin otobüs esnafının enflasyon ve giderler sebebiyle zor durumda olduğunu söyledi. Türkmen, "Yüzde 35 rakamı bazılarına çok gelebilir ancak biz 3 yıl zam almadık. Yıllık yüzde 10 gelse yine aynı olacaktı" dedi.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin (İSTESOB) talebi üzerine AKOM'da yapılan UKOME toplantısında, elektronik bilet ücret tarifelerine yüzde 35 zam yapılması kararı alınmıştı. ;Konu ile ilgili açıklamalar yapan İSTESOB Başkanvekili Engin Türkmen, "Biz toplantıda, hazırladığımız üç yıllık maliyeti çıkardık. Bu da yüzde 105'e tekabül ediyor. Otobüslerin fiyatı bile bu sürede 400 bin liradan 1 milyon liraya çıktı. Belediye de bizim önümüze yüzde 35'lik bir zam oranı koydu. Karar oy çokluğu ile kabul edildi. Yüzde 35 rakamı bazılarına çok gelebilir ancak biz 3 yıl zam almadık. Yıllık yüzde 10 gelse yine aynı olacaktı. Bizim de çocuklarımız kullanıyor. Biz siyasi kavga tarafı değiliz" diye konuştu.

İSTESOB Başkanvekili Türkmen, 31 Aralık'ta dolan sübvanse oranlarının da 6 ay uzatıldığını hatırlatarak, haziran ayından sonra sübvanselerin kaldırılacağını kaydetti.