Trabzon Otogarı İçin Hedeflenen Tarih 2021'in Sonu

Trabzon Otogarı İçin Hedeflenen Tarih 2021'in Sonu


Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Trabzon Araştırma Kültür Vakfı tarafından düzenlenen sivil inisiyatif toplantısına katıldı. Trabzon Otogarı'nın yenilenmesi için çalışmalara başladıklarını belirten Zorluoğlu, 2021'in sonunda yeni otogara taşınmayı hedeflediklerini belirtti.

Yapılan çalışmalarla ilgili de sivil toplum örgütlerini bilgilendiren Başkan Zorluoğlu “Otogar meselesi Trabzon’un önemli bir sorunuydu. 40 yıl önce yapılan otogarın yenilenmesi gerekiyordu. Bununla ilgili yer tespiti yaptık. Şu anda projesi üzerinde çalışılıyor. Mart ayının sonuna doğru projesi tamamlanmış olacak. Modern çok büyük olmayan, ihtiyacı karşılayacak, Trabzon’a yakışır bir otogar yapmak istiyoruz. 2021 yılının sonunda yeni otogarımıza taşınmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Zorluoğlu, şehrin otopark meselesine de özel önem verdiklerini dile getirerek şunları söyledi: “Trabzon’da yeterli açık ve kapalı otoparkımız yok. Devraldığımız işlerden olan Tanjant yolu üzerindeki otomatik 311 araçlık çok katlı otopark, nisan ayı içerisinde faaliyete geçiyor. Meydandaki İskenderpaşa Camii’nin hemen yanındaki mevcut otoparkı yenilemek için birkaç hafta içerisinde ihale yapacağız. Birkaç ay içerisinde başlamayı planladığımız otopark 400 araç kapasitesine sahip olacak. Yine Ankara’da Koruma Kurulu ile de görüştüğüm Kadınlar Pazarı’nın karşısında şu anda açık alan olarak kullandığımız yerin altına girmek suretiyle düşündüğümüz 180 araç kapasiteli otopark çalışması yapıyoruz. Kadınlar Pazarı projemizin alt kısmında da 70 araçlık otopark bulunmaktadır. Ayrıca şu anki öğretmenevi ve Cudibey Okulu’nun olduğu alan da bize geçiyor. O alanın üzerinde ve altında Meydan bölgesinin ihtiyacına cevap verecek otopark yapmayı planlıyoruz. 5 yılda 16 otopark yapmayı hedefliyoruz.”