Coronavirüs Turizmi Vurdu, Turizmciler Bakandan Destek İstedi

Coronavirüs Turizmi Vurdu, Turizmciler Bakandan Destek İstedi


Turizm İstişare Kurulu, dünyayı saran ve Türkiye'de de çıkan yeni tip corona virüs nedeniyle turizm sektörünün ciddi şekilde etkilendiğini belirterek, çok sayıda ileri tarihli rezervasyon iptali olduğunu duyurdu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile bir araya gelen Turizm İstişare Kurulu, sektörün bu olumsuz süreçten sektörün daha az etkilenmesi için SGK, KDV, muhtasar gibi ödemelerin yıl sonuna kadar ertelenmesinin yanı sıra, Eximbank (ithalat-ihracat bankası) ve diğer bankalardan uygun koşullarda kredi sağlanması, var olan kredi taksitlerinin faizsiz olarak yıl sonuna kadar ertelenmesini de içeren eylem planı talebinde bulundu.

Öte yandan yurt içi turizmi destekleyecek rezervasyon artırıcı önlemlerin gözden geçirilmesi, tur operatörlerine ve uçak firmalarına destek verilmesi, konaklama vergisinin kasım ayı sonuna kadar ertelenmesi, enerji, gaz, su ve atık su maliyetlerinin azaltılması yönünde teşviklerin uygulamaya alınması da istendi. Bakan Ersoy, talepler doğrultusunda adım atacaklarını ifade etti.