Nakliyeciler Trabzon'da Eylem Yaptı

Nakliyeciler Trabzon'da Eylem Yaptı


Trabzon'da nakliyeciler yurt dışına yük taşırken yaşadıkları sorunları duyurabilmek için TIR'larıyla eylem yaptılar. Eylemin ardından konuşan Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Karadeniz Bölge Yönetim Kurulu üyesi Abdullah Özer, sektör mensuplarının maruz kaldığı problemlerin her geçen gün daha da arttığını söyledi.

Trabzon’da nakliyeciler yurt dışına yük taşımada yaşadıkları sorunları yetkililere duyurmak için TIR’larıyla şehir içinde tur attı. Taşıma yaptıkları ülkelerde sadece Türk nakliyecilere uygulanan yaptırımlar nedeniyle ihracatı yabancı plakalı araçlar taşırken kendi araçlarının garajlarda yattığını belirten Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Karadeniz Bölge Yönetim Kurulu üyesi Abdullah Özer, “Sorunlarımıza çözüm üretemeyen yetkililerimiz sayesinde Türk firmalarının çoğu eşitsizlikler karşında çalışabilmek için taşıma yaptığı ülkelere sektör göçü yaptı. İhracatımızı Türk plakalı araçlarla yapabilmemiz için bizlere yasatılan eşitsizlikleri yetkililerimizin görmelerini, sesimizi duymalarını ivedi olarak artık sorunları çözmelerini bekliyoruz” diye konuştu.

“Belge sorunu çözülmedi”

“Ulaştırma Bakanlığımızın sektörümüzün geçiş belge sorununu bazı ülkelerde çözememesi sebebiyle nakliye sektörümüz ihracatımız varken çalışamıyor” diyen Özer şöyle konuştu: “Transit belge gerekli ülkemin nakliyecilerinin Rusya üzeri taşıma yapabilmesi için Rusya ve Kazakistan transit belgesi gerekli. Anlaşmalara göre ülkeler birbirlerine transit belgeyi 500 tane kaldığında talep edilince vermek zorunda. Lakin Ulaştırma Bakanlığımız ne yazık ki bu sorunu bir aydır çözüme ulaştıramadı. Çözmek içinde bir çaba sarf ettiğini düşünmüyoruz. Ulaştırma bakanlığımızı takip ettiğimiz kadarıyla tüm enerjisini tren taşımacılığına harcadığını görmekteyiz. Yaşadığı eşitlikler, belge sorunu nedeniyle taşıma yapamayan nakliye sektörümüzde artık Ulaştırma Bakanlığımız ve ilgili bakanlıkların görmesini istiyoruz. Kazakistan'dan 8 bin adet gemiyle Hazar geçiş̧ şartlı transit belge alındı. Cumhuriyet tarihinde ülkemiz hiç̧ böyle şartlı belge almamıştı. Bu güzergâh şartlı belgeler nakliyecilerimize Azerbaycan geçiş ve gemi ücretiyle 2 bin 500 dolar fazla masraf demektir. Bu şekilde Türk nakliyecisi hiç bir ülkenin nakliyecisiyle rekabet edemez.”

Araçlarının belge sorunu nedeniyle garajlarda yattığını aktaran Özer, “01.05.2020 tarihinden beri Türk nakliyeciler ucuz maliyeti olan Rusya üzeri ihracatımızı taşıyamıyor. Araçlarımız resimde görüldüğü gibi ihracatımız varken belge sorunu yüzünden garajlarda yatarak örümcek bağladı. Turizminden sonra ülkemize hizmet ihracatında en çok döviz girdisi sağlayan nakliye sektörüne lütfen sahip çıkın” dedi.

 “Bizi sahipsizlik öldürecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çağrıda bulunan Özer,  “Nakliyeciler olarak dayanılmaz hale gelen yaptırımlar nedeniyle kılıçları çektik sorunlara karşı kalkansız mücadele ediyoruz. Sayın yetkililerimiz bu kalkan sizsiniz sahipsizlikten bittik çözümü tamamen ikili diyaloglara bağlı sorunlar için onlarca firma ya battı ya çalışabilmek için sektör göçü yaptı ya da bayrağının gölgesinde çalışma inadıyla son ana kadar bizler gibi küçüldü. Sayın Cumhurbaşkanım, bizi corona virüs değil de sahipsizlik öldürecek lütfen sesimizi duyun” diye konuştu.