Otogarın Kira Bilmecesi
Büyük İstanbul Otogarı’nın paydaşlarını uzun zamandır meşgul eden yazıhane kiraları konusu hala bir çözüme ulaşabilmiş değil. Sektörümüzün en önemli STK’ları bu konuyu çözmek için seferber oluyorlar, Hak Sahipleri Platformu üyeleri de ellerinden geleni yapıyorlar ve onların bu dik duruşu sayesinde görüşmelerde epey bir yol alındı. Alınan bu yolları tekrarlamakta fayda var. İlk olarak otogar işletmesinin devrinin ardından Belediye Başkanımız Sayın İmamoğlu, otogarı ziyarete gelmiş ve yazıhanelerin, içindeki kiracıya verileceğini söylemişti ve “kiracının kiracısı olmaz” demişti. İşte biz en büyük gelişmeyi burada kat ettik ve geçen hafta Hak Sahipleri Platformu’nun toplantısına katılan Otogar İşletme Müdürü Fahrettin Beşli, otobüsçülüğün doğası gereği kiracının kiracısı olabileceğini kabul ettiklerini söylemişti. Bunu bütün belediye yönetiminin kabul etmesi daha doğrusu Platformun ve sektör STK’larının bu durumu belediyeye anlatabilmiş olması çok güzel bir gelişmedir. 27 milyon TL’lik muhammen bedelli ihalenin hemen ardından Otogarı yöneten Boğaziçi A.Ş’nin kira sözleşmesi için ilk olarak hak sahipleri ile görüşmesi de bunun göstergesidir. Şimdi buradan sonra bizim gündemimiz kira rakamları oldu, Boğaziçi A.Ş’nin telaffuz ettiği rakamı çok yüksek bulan Hak Sahipleri Platformu bu şartlar altında sözleşmeyi imzalamayacaklarını bildirdiler ve ardından İBB Başkanı Sayın İmamoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmede de bazı rakamlar zikredildi ama henüz tam bir anlaşmaya varılamadı. Şimdi sektör STK’ları görüşmelerine devam ediyorlar, Büyük İstanbul Otogarı’nın bütün paydaşları bir an önce bu soruna bir çözüm bulunmasını ve huzur içinde çalışılmaya devam edilmesini istiyor. Umarım bir an önce bu sorunlar çözülür ve artık bu sorunu aşarak otogarın iç işlerine yöneliriz.

Aksaray terminalleri müjdesi

Ayrıca belediye ile yapılan görüşmelerde Aksaray’daki terminallerin Büyük İstanbul Otogarı’na taşınması için Sayın Ekrem İmamoğlu’nun bizzat talimat verdiğini de öğrendik. Bu sektörümüz için çok sevindirici bir gelişmedir. Yıllardır bu konuda mücadelemiz sürüyor. Aksaray terminalleri bir yandan büyük bir güvenlik açığı doğururken bir yandan da Büyük İstanbul Otogarı esnafı için büyük bir kazanç kaybına yol açıyor. Bu güvenlik açığını bizzat o terminallerde yazıhaneleri bulunan arkadaşlarımız da birçok toplantıda dile getirdiler. Bu nedenle Sayın İmamoğlu’na bir teşekkürü borç biliriz. Bunun dışında sektörün çözülmesi gereken birçok sorunu var ve en önemlilerinden birisi de üçüncü köprü kullanma zorunluluğudur. Bu zorunluluğun kaldırılması için UKOME’nin kararlar almasını bekliyoruz umarım bu sorun da çözülür ve İstanbul halkına sektör belediye el ele nice güzel hizmetler veririz.

IPRU güçlü adımlarla ilerliyor

Bu hafta IPRU da bir toplantı gerçekleştirdi. Sağlık sorunlarım nedeni ile bu toplantıda bulunamadım ama çalışma arkadaşlarımın çalışmalarını takip ediyorum. IPRU hepimizin ellerinde büyüyen bu sektörün göz bebeklerinden birisidir ve bütün dünyadaki karayolu yolcu taşımacılığı sektörünün birlikteliğini hedeflemektir. Bu hedefleri doğrultusunda emin adımlarla ilerleyen IPRU, çalışmalarını hızlandırdı ve mayısta geniş katılımlı bir kongre yapma kararı aldı. Bu kongrede bütün dünyadan gelen katılımcılarla sektörümüzün dünya çapındaki gücünü herkese göstermiş olacağız. IPRU’nun kuruluşundan bu yana yaptığı çalışmalar Türkiye’nin karayolu taşımacılığındaki kilit ülke rolünü ispatlar ve destekler niteliktedir. Bu rol ülkemizin temsiliyeti açısından da hayati öneme sahiptir bu nedenle devletimizin de IPRU’ya destek vermesi gerekmektedir.