Bireysel Otobüsçünün Hali Ne Olacak?
Bu sektörün bel kemiği olan ve yıllardan beri sektördeki bütün firmalara büyük hizmetler vermiş olan bireysel otobüsçüler can çekişiyor. Uzun bir süreden beri yapılan yönetmelik değişikliklerinin sektör için iyi ve kötü yanları varken bireysel otobüsçü için hep kötü yanları oldu. Bireysel otobüsçüler bu yönetmelik değişiklikler ile yok olma tehlikesi yaşamaya başladı. Özellikle son 10 yıldır yapılan yönetmelik değişikliklerinde belgelere kayıtlı öz mal araçlarının sayısında hep bir artış oldu. Şimdi son olarak B1 belgelerine 2’ye 1 öz mal şartı koyuldu. Yani 1 kiralık arabanız varsa 2 öz malınız olmak zorunda. Bu sistem firmaların kiralık araç çalıştırmalarının önünü kapatıyor. Halbuki bu sayı tam tersine çevrilse, firmalar her öz mal araca karşılık 2 kiralık araç bulundurabilse hem bireysel otobüsçülük hayatta kalır hem de firmaların maliyetleri düşer. Yani düşünün bugün sıfır araç fiyatları aldı başını gitti, zaten maliyetler her kalemde arttı, işler her geçen gün daha da düşüyor. Firmalar bu koşullarda 1,5-2 milyon TL’lik yatırım yapıp da yeni araç alamazlar. Ha keza ikinci el araç fiyatları da çok yükseldi artık öyle bir şansları da yok. Ama var olan yolcusunu da kaçırmak istemiyor ve onlara da kaliteli hizmet vermek istiyorlar ve tam bu noktada devreye bireysel otobüsçü giriyor. Ama siz firmaya kiralanan otobüsün iki katı kadar öz mal bulundurma zorunluluğu getirirseniz, bu firma araç da kiralayamayacak duruma gelir.

Bakanlık neden bireysel otobüsçüyü görmüyor?

Bu konuyla ilgili daha önce Bakanlıkla yapılan görüşmelerde Bakanlık, “Öz mal sayısının 3’e bir olduğu zamanlarda da hiçbir şey fark etmiyordu. Bireysel otobüsçü sayısında bir değişim göremiyoruz” diyor. Ben neden değişim görülmediğini size açıklayayım. Çünkü kiralık araç sayısının iki katı kadar öz mal araç zorunluluğu olunca, bireysel otobüsçüler işin bütün sorumluluğunu üzerlerine alarak araçlarını firmanın öz aracıymış gibi kaydettirdiler. Çünkü ne firmada 2’ye 1 sistemini karşılayacak öz mal araç sayısı vardı ne de bireysel otobüsçülerde işsizliğe dayanacak güç kalmıştı. Yani demem o ki sistem her zaman kendi içinde yeni boşluklar açar ve bireysel otobüsçüler bu sektörün bel kemiği olarak varlığını sürdürür. Ama biz belirli güvenceler altında işlerini yapabilsinler istiyoruz. Var olan 2’ye bir şartı 1’e iki olarak değiştirilirse hem firmalar büyük bir yükten kurtulacak hem de bireysel otobüsçüler büyük riskler alarak hayatta kalma mücadelesi vermeyecekler.

 

Bunun dışında D1 belgesinin fiyatları da çok artırıldı hadi şeriatın kestiği parmak acımaz dedik. Ama bu belgelerde tadilatlar yapılması gerekiyor bu değişikliklerin başında da, öz mal araç sayısı ile kiralık araç sayısının dengelenmesi geliyor. Hemen ardından da özmal araçlarda araç yaşı sorunu bizi bekliyor. B1 belgelerinde 10 olan yaş sınırını neden 12 yaş olarak değiştirmiyorlar merak ediyorum doğrusu.