Karayolunda Kapasite Şartı Kaldırılmalı
Taban ve tavan fiyat tarifeleri geçici sürelerle ve mücbir sebepler

neticesinde uygulanır. Yani fiyatlar aşırı yükseldiğinde veya bugün yaşadığımız salgın felaketi gibi dönemler için Bakanlığa taban ve tavan fiyat yayınlama

hakkı verilmiş. Biz sosyal mesafe kuralıyla birlikte getirilen yüzde 50 kapasite şartıyla ilgili otobüslerin hem gidiş hem dönüşte bu kapasiteye ulaşsa bile otobüsçüyü kurtarmayacağını ifade etmiştik. Bakanlık yetkilileri, ‘Ulaştırma Bölge Müdürlüklerine talimat verelim, siz de 4 ay süreli yüzde 100 fiyat artışı tarifelerinialın’ dediler. Dört ay geçerli olan tarifenin pek yarar sağlamayacağını söyledik, tekrar başvurularda esneklik sağlayabileceklerini ifade ettiler. Ama Bakanlık daha sonra taban ve tavan fiyat uygulaması belirleme yönüne gitti. Bununla birlikte Bakanlık bir olumlu adım daha attı: Yolcunun yoğun olduğu günlerde tarifenin uygulanmasında esneklik yarattı. ‘Yolcunun az olduğu seferlerde yüzde 50 kadar indirime de gidilebilir’ dedi. Belki de en önemli kararlardan biri bu. Daha önce otobüste yeterli doluluk olmasa bile siz seferi yapmak durumundaydınız. Yolcuyu başka firmaya aktaramazdınız. Şimdi bu imkanı getirdiler. Ben bunun virüs süreci sonrasında da devam edeceğini düşünüyorum. Bu uygulama kalıcı olacak.

 

Bakanlıklar ve Cumhurbaşkanlığına müracaat ettik

TOFED olarak hem Ulaştırma ve İçişleri Bakanlığı’na hem de Cumhurbaşkanlığı’na müracaat ettik. Hem TOFED hem TOBB Sektör Meclisi başvurdu. Sosyal mesafe kuralını, halk sağlığı açısından yararlı bulduğumuzu ifade ettik. Bu sosyal mesafe kuralının diğer işyerlerinde uygulandığı takdirde otobüste de olması lazım. Ama en başta devlet kurumlarının bu kurallara uyması şart. Otobüslerde bu uygulama yapılacak ama devletin kurumu olan THY’de böyle bir uygulama olmayacak. Bu hem gülünç hem de hiç adil bir uygulama olmaz. THY Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İlker Aycı, maliyetlerden bahsediyor ama devletin güçlü olduğu taraflar, böylesi felaketlerde ne kadar sosyal devlet anlayışıyla yaklaştığıyla ortaya çıkar. Ben 28 Mayıs’ta uçakların sefere başlayacağına da inanmıyorum. Otobüsler buna uysun, uçaklar uymasın doğru değil. Alınan karara herkes uymak zorundadır.

 

Yüzde 1 KDV otobüse de getirilmeli

Devlet her taşıma moduna aynı imkanı sağlamalı. Havayolunda biletlere yüzde 1 KVD uygulaması doğrudur. Ama bu otobüslere de getirilmelidir. Uçaklara yapılan bütün desteklere rağmen maddi imkansızlıklar nedeniyle o uçağa binemeyen yolcuyu otobüsçüler taşıyor. Eğer sosyal bir devlet anlayışı ile hareket edilecekse öncelikle yoksulları taşıyan otobüs sektörüne destek verilmeli.

 

 

Faiz ötelemesi bekliyoruz

Bu noktada birçok otobüsçü aldığı araçların kredilerini ödeyemiyor. Devletin bu noktada devreye girip bu kredilerin faizsiz şekilde en az bir yıl sonraya ötelenmesini sağlayacak bir düzenleme çıkarmasını bekliyoruz. Bunun başvurusunu yaptık. Takipteyiz.

 

Karayolu taşımacılığı hayatın bir gerçeğidir

Bu süreçte diğer taşıma modlarında nasıl bir karar verilmişse, otobüs sektörüne yönelik de aynı kararlar uygulansın. Şu kesin ve nettir: Karayolu ulaşımından vazgeçmek mümkün değildir. Avrupa’nın en gelişmiş ülkeleri bile karayolu yolcu taşımacılığından vazgeçemiyorlar. Karayolu yolcu taşımacılığı hayatın bir gerçeğidir ve karayolu yolcu taşımacılığına birtakım kolaylıklar getirilmesi daha doğrudur.