Örgütlenmenin Önemi
16 Haziran Salı günü bölge derneklerimizle bir araya geliyoruz. TOFED olarak Türkiye’de otobüsçülüğü 13 bölgeye ayırdık ve il derneklerimizin yanında bir de bu bölge derneklerini kurduk. Çünkü yola çıktığımız ilk günden beri biliyoruz ki bizi birliktelik kurtaracak. Bir arada durup tek ses olmazsak yok olup gitmeye mahkûm olacağız. Sektörün geleceği ile ilgili konuşan herkes ‘Bu sektör hiçbir zaman bitmez’ diyebiliyor çünkü biliyor ki bu sektör birlikte hareket edebiliyor. Bu sektör ve sektörün çatı kuruluşu olan TOFED gücünü birlikteliğinden alıyor. Biz yan yana durduğumuz sürece hiçbir kuvvetin bizi yıkamayacağını ve bölemeyeceğini biliyoruz ve bu bilinçle örgütlenme çalışmalarımıza hiç ara vermeden devam ediyoruz.

Bölge Dernek Başkanları ile bir araya geldiğimizde de örgütlenme faaliyetlerimizi daha da ileriye götürmek için neler yapabileceğimizi düşünüyoruz. Biz istiyoruz ki İstanbul’da Türkiye’nin en geniş filosuna sahip bir firma da Türkiye’nin en ücra köşesinde 1 otobüsüyle bu mesleğe gönül vermiş bir bireysel otobüsçü de yan yana durum ortak çıkarları için mücadele edebilsinler. Bunu sağlamak için ömrüm yettiğince ter akıtacağım inşallah. Bu toplantının bir diğer gündem maddesi de sektörümüzün maruz kaldığı haksızlıklar ve sektör mensuplarının her gün karşılaştığı sorunlar olacak. İçinden geçtiğimiz bu sancılı günlerde sektör mensuplarımız için neler yapabiliriz, bölgelerde çalışan esnaflarımızın ne gibi sorunları var bunları dinlemek ve onlara çözüm önerileri ile gidebilmek için neler yapabileceğimizi tartışmak için bir araya geliyoruz. Hepimiz aynı ülkenin sınırları içinde yaşıyoruz ve aynı mesleği yapıyoruz ama çok farklı sorunlarımız da var. Yani Ege’de çalışan bir otobüsçünün de, Doğu Anadolu’da hizmet veren bir otobüsçünün de bir sürü ortak problemi var bunlara merkezden müdahale edebilirsiniz ama bu iki farklı coğrafyanın bambaşka sorunları da var ve bu sorunları ayrı ayrı dile getirmeden ve sorunların muhataplarından görüş almadan çözemezsiniz. Bu nedenle bölge örgütlenmelerine çok önem veriyoruz. Umarım bu toplantıda esnafımızın dertlerine bir nebze çare olabilecek çözümler üretebiliriz.

 

Son olarak değinmek istediğim bir konu daha var bu sektöre ömrünü vermiş, bu sektörün bir arada güçlü bir şekilde durabilmesi için ömrü boyunca çalışmış olan TOFED, TOSEV ve IPRU Kurucu Onursal Başkanı Galip Öztürk’ün çok saygı değer ve kıymetli kardeşi, ülkemizin önemli bir İş İnsanı Talip Öztürk, Metro Turizm’in başına geçti. Daha önce Metro Turizm için çok güzel çalışmalar yapan bu kıymetli kardeşimize yeni görevinde başarılar diliyorum ve sektörümüz için hayırlara vesile olmasını umuyorum. Kendisi sektörümüzü bilen ve içinde yetişmiş bir insandır, Metro Turizm’e ve sektörümüze büyük katkıları olacağından eminim.