Talip Öztürk Geri Döndü
Türkiye otobüsçülerinin çatı kuruluşu olan TOFED’in, bu sektörün evlatlarına yardımda bulunmak için kurulan TOSEV’in ve bütün dünya otobüsçülerini bir araya getirme misyonuyla kurulan IPRU’nun Kurucu Onursal Başkanı Galip Öztürk’ün kardeşi Talip Öztürk, Metro Turizm’in başına geçti. Kendisinin Metro Turizm’e çok büyük emekleri vardı zaten, şimdi tekrar Metro Turizm’i daha da ileriye taşımak için emek vermeye devam edecek. Kendisi çok sevdiğim bir kardeşimdir, bu görevi daha önce de olduğu gibi yine layığıyla yerine getireceğinden hiçbir şüphem yoktur. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum, hem Metro Turizm hem de bütün sektörümüz için hayırlı adımlar atacağından eminim.

Bütün dünyanın içinden geçtiği bu zor günlerde sektöre bir nebze olsun nefes aldırabilmek için durmaksızın çalışan TOFED’in bütün çabalarına rağmen Aile indirimi gibi gerekçelerle bilet fiyatları düşürüldü. Bizler hala yarı kapasiteyle yolcu taşırken, KDV’yi yüzde 1 olarak ödeyen ve akaryakıtı indirimli alan havayolu şirketleriyle rekabet etmeye çalışırken böyle bir karar alınması çok acı. Gerçekten sektörümüz üvey evlat muamelesi görüyor. Bu sektör binlerce aileyi besliyor, ülkeye çok büyük bir istihdam sağlıyor, insanların canını ve malını taşıyor ama ne yazık ki sürekli öteleniyor. Devlet bütün taşıma modlarına bir şekilde destek olurken bizi sürekli görmezden geliyor ve şu zor günlerde, yarı kapasiteyle iş yaparken bile köprüleri ve otoyolları bizlere mecburi kılıyor.

Biz kendi içimizde birlikte hareket edemediğimiz sürece bu muameleyi görmeye devam edeceğiz. Biz kendimize acımıyoruz ki devlet acısın. Bu zor şartlar altında bile hala ikram ve servis gibi giderlerden kurtulmayı beceremiyoruz. Gerçekten akla sığmaz bir durum bu. Yani biz kendi kendimizi soktuğumuz zarardan kurtaramıyoruz, bir de üstüne akaryakıt zamları, köprü geçiş ücretleri gibi yükler biniyor ve her geçen gün daha da nefes alamaz hale geliyoruz. Artık gerçekten bir şeyler yapmak gerekiyor.

Korona sonrası hali hazırda yarım kapasiteyle çalışma zorunluluğumuz varken o yarıyı bile dolduramıyoruz. Havalar ısındı ama çalışanlar yıllık izinlerini korona dönemlerinde kullandılar ve bütün sınavlar ertelendi bu nedenle yolcu kapasitemiz bir türlü gerçek potansiyeline ulaşamıyor. Tabi bu nedenlerden birisi de havayolu fiyatlarının, aldıkları devlet destekleri sayesinde, bizden daha ucuza yolcu taşımalarıdır. Bu haksız rekabet koşulları ne akla mantığa ne de vicdana sığar. Biz yine de işimizi yapmaya, yolcumuzu sağ salim bir şekilde sevdiklerine kavuşturmaya devam ediyoruz. Sağlıklı bir yolculuk için bütün önlemleri aldık ve vatandaşımıza hizmet vermeye, ülkemize istihdam açmaya, devletimize vergi vermeye devam ediyoruz. Allah tekerinize taş değdirmesin sevgili meslektaşlarım, yolunuz açık, bahtınız temiz olsun.

 

Kalın sağlıcakla