Umut Fakirin Ekmeğidir
Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Funda Ocak, yaz turizminin yoğun yaşandığı bölgelerdeki havalimanlarının 2018 yılı Şubat ayına ilişkin yolcu ve uçak trafiği ile taşınan yük rakamlarını açıklamış.

Bu verilere baktığımızda gerçekten havalimanlarında ciddi yolcu, uçak ve yük trafiği artışı yaşandığını görüyoruz. Yaz turizminin yoğun yaşandığı bölgelerdeki Havalimanlarının Şubat ayı istatistiklerine göre Turizm ağırlıklı havalimanlarımızdan gelen veriler, 2018 yılında hareketli bir turizm sezonu yaşayacağımıza işaret ediyor. Örneğin 2018 yılı Şubat ayı Havalimanı istatistiklerine göre; Antalya Havalimanı’nda iç hat yolcu trafiği bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11 artışla 493 bin 974, dış hat yolcu trafiği yüzde 18 artışla 180 bin 67 olmuş. 2018 yılı Şubat ayında Antalya Havalimanı’na iç hat iniş-kalkış yapan uçak trafiği bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8 artışla 3 bin 538 olmuş. Dış hatlar uçak trafiği yüzde 9 artışla bin 540 olmak üzere toplam uçak trafiği yüzde 8 artışla 5 bin 78’e ulaşmış.

Gerçekten bu artan uçak ve yolcu trafiği 2018 yılında turizmcileri umutlandırdığı gibi biz Turizm taşımacılarının da yüzünü güldürecek gibi. Şimdiden Antalya’da otobüs sıkıntısı olduğu haberlerini üyelerimizden duymaya başladık. Ne diyelim ‘’umut fakirin ekmeğidir’’.

 

Bize Değişim Gerekli

Nisan ayında Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde tüm Türkiye’de Ticaret Odası seçimleri yapılacak. Sivil toplum örgütümüz TOFED bu konuda hummalı bir çalışma yapıyor. TÜRSAB Başkanı sayın Firuz Bağlıkaya’nın TÜRSAB seçimlerindeki sloganını bu sefer TOFED kullanıyor. İTO seçimlerinde “BİZE DEĞİŞİM GEREKLİ” diyor. Bunun için 23 nolu komiteden kayıtlı firma sahiplerine seçime katılarak oylarını kullanmalarını istiyor. Olası bir TOFED ve TÜRSAB işbirliğinde değişim kaçınılmaz görünüyor. Fakat ortalıkta elinde liste dolaşan küçük oluşumlar görüyorum. Sektör sorunlarımızı iyi bilen daha doğrusu cıvatası olan ve canı yanan arkadaşlarımızdan temsilcilerin buralarda bizi temsil etmesi en doğrusu gibi geliyor bana. Umarım sektörü kucaklayan tek bir liste yapılır. Çıkan sonuca saygı duyacağız. Mühim  sektörün kazanmasıdır.

 

Kıssadan...

Çevrenizdeki iyileri harcayarak yok edip “kötünün iyisi “ olacağınıza, kötüleri yok ederek “iyinin iyisi” olmaya çalışın!  F.T