Yoksa Aşı Mı Geliyor?
Geçtiğimiz hafta sevindirici bir haber ile birlikte gönlümüzde bir umut filizlendi. İki Türk bilim insanı Koronavirüse karşı geliştirdikleri aşıda epey ilerleme kat etmişler ve şu ana kadar virüse karşı koruyuculuğu en fazla olan aşı bu aşı olmuş. Aşı geliştiren şirketin kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci Türkiye’den göçüp giden iki ailenin çalışkan ve bilim aşığı çocukları. Aynı zamanda evli de olan bu çiftimizin hayatını ve çalışmalarını gözlerim dolarak gururla okudum. Gerçekten de çalışma, azim ve disiplinin nelere kadir olabileceğini bütün dünyaya duyuran bu iki güzel insan ile gurur duyuyorum. Umarım bir an önce ruhsatlandırma aşaması tamamlanır ve şu koronavirüs lanetinden bir an önce kurtuluruz. Bunun yanında bu kadar güzel ve çalışkan iki bilim insanının adını da tarih sayfalarına not etmiş oluruz.

Hayvan hakları yasası

Hayvan hakları yasası yıllardır ülkemizin gündeminde. Direkt olarak Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan tarafından da dile getirilen bu yasanın ivedilikle çıkarılması gerekiyor. geçtiğimiz hafta benzin istasyonunda uyuyan yavru köpekleri arabasıyla ezen bir caninin videosunu tüylerim diken diken olarak insanlığımdan tiksinerek kin ve nefretle izledim. Bu insanların sadece para cezasıyla tekrar topluma karışabilmeleri akıl, mantık ve vicdana aykırı bir durumdur. O küçücük yavrular Cenab_ı Hak’ın bizlere emanetiyken bu emanete acı çektirmekten zevk alan canilerin aramızda dolaşmaları kamu vicdanını derinden yaralıyor. Ayrıca bu canilerin masum bir hayvanın canına bu kadar rahat kıymalarından yola çıkarak yarın bir gün bir insanın canına da bu kadar rahat kıyabileceğini herkes az çok ön görebilir. Bu nedenle bu gibi hasta düşünceli ve tehlikeli insanların bir an önce cezalandırılması, hayvan hakları yasasının bir an önce çıkarılması gerekiyor.

Başsağlığı

 

Geçtiğimiz hafta iki kötü haber de aldık. Önce Şırnak Dernek Başkanı ve Özlem Cizre Nuh Turizm Sahibi Abdurrahim Nur’un abisi Fevzi Nur’un vefatını öğrendik. Kendisi herkesin sevdiği ve saydığı bir insandı. Merhuma Allah’tan Rahmet, yakınlarına ve sevenlerine de başsağlığı diliyorum. Hemen ertesi günü de İstanbul Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası ve Özulaş A.Ş. Başkanı Göksel Ovacık’ın annesi Hanım Ovacık’ın vefatını öğrendik. Anne acısı bu dünyada yaşanabilecek en büyük acılardan birisidir. Rabbim kimseye bu acıyı tattırmasın diyeceğim ama “Her nefis ölümü tadacaktır.” Merhume annemize Allah’tan Rahmet diliyorum. Rabbim geride kalanlarına sabır ve sıhhat ihsan eylesin.