Değişen Yönetmelik Fırsat Eşitsizliği Yaratıyor
Ulaştırma Bakanlığı’nın sektör mensuplarını ve temsilcilerini adeta yok sayarak yayınladığı yönetmelik değişikliği bir süredir sektörün gündeminde. Gazetemizden de takip ettiğiniz üzere, sektörün çatı kuruluşu olan Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) bu konuda sektörü bilgilendirmek ve sektör mensuplarının görüşlerini almak için art arda toplantılar düzenledi. Bu toplantılarda Dr. Zeki Dönmez başkanlığında bir komisyon oluşturuldu ve bu komisyon sektöre olası fayda ve zararlarını uzun uzun inceledi. Komisyonun da değerlendirmeleri ile birlikte tekrar toplantı yapıldı ve sektör bu değişiklikteki birkaç noktayı Bakanlıkla görüşmeler yaparak çözmeye karar verdi. Eğer yapılan görüşmeler de sonuç vermezse TOFED, sektör mensupları adına bu yönetmeliğe karşı dava açarak hakkını Danıştay’da arayacak.

Şimdi benim nacizane görüşüm şudur ki, biz otobüsçüyüz arkadaşlar. Bizim otomobil taşımacılığıyla ne işimiz var bize böyle bir hak verilmesine gerek yoktu. Tabi bununla birlikte A belgesi sahiplerine de şehirlerarası taşımacılık izni verilmesine gerek yoktu. Neden böyle bir kargaşanın içine girildi ki durduk yere? Herkes belgesinin izin verdiği ölçüde taşımacılığını yaparak gül gibi iş yapıyordu. Durduk yere ortaya böyle bir değişikliğin atılması herkesin kafasını karıştırdı. Yapılan değişiklikle birlikte, A belgesi sahipleri otomobillerle bizim alanımızda taşımacılık yapacak. Ama bizim maliyetlerimizle otomobil maliyetleri kesinlikle aynı değil. Bugün bir otobüsü 1 buçuk milyon TL’ye alırken bir otomobili 150 bin TL’ye alabiliyorsunuz? E bu belgeyle taşımacılık yapacaklara terminal zorunluluğu var mı o da muğlak? Bahsi geçen otomobillere birinci ve ikinci köprü kullanımı da serbest. Şartlardaki eşitsizlik diz boyu ama ikimiz de aynı yolcuyu aynı mesafeye taşıyabileceğiz o konuda eşitiz. Bu hangi vicdana sığar arkadaşlar siz bu sektörü bitirmek mi istiyorsunuz?

Kış lastiğini unutmayın

 

Kış gelmiş, havalar iyice soğumuş hatta bazı noktalarda yağışlar bile başlamışken şoför arkadaşlara birkaç uyarıda bulunmak istiyorum. Bildiğiniz gibi kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başladı. Arkadaşlar bu konuyu lütfen küçümsemeyin, “Bana bir şey olmaz” demeyin. Taşıdığımız canların sorumluluğu her iki cihanda da yakamızdadır. Sektör mensuplarımızın bu konuda göstereceği duyarlılıktan eminim ama yine de ne olur ne olmaz son bir hatırlatma yapmak istiyorum. Aman arkadaşlar lütfen atlamayın bu detayları. Trafikte hayat kurtaran küçük ama önemli adımlardan birisidir kış lastikleri. Zaten sağ olsun Emniyet birimlerimiz kış lastiği olmayan araçlara göz açtırmıyor, otogardan çıkış dahi vermiyorlar. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun trafik kazaları ile mücadelede ne kadar kararlı olduğunu hepimiz biliyoruz bu nedenle denetimlerde bir eksiklik olacağını sanmıyorum zaten.